Super mamici cu nazdravani de pitici
Bun venit!Te rugam,ajuta-ne sa crestem mari,dand click pe ''inregsitrare'' ! Vei urma toti pasii de la inregistrare,apoi vei fi un membru de-al nostru! Vom creste cu un membru mai mult!Multumim ca ne ajuti sa crestem,ca esti alaturi de noi in fiecare zi!
Sau,daca esti un membru deja,conecteaza-te si vino sa mai discuti cu noi! Distractie placuta alaturi de mamici , tatici si nu numai!
Ultimele subiecte
» RETETE DELICIOASE
13th August 2011, 13:14 Scris de Paco

» Ai calculator, ai probleme !
21st Aprilie 2011, 08:26 Scris de Paco

» o zi frumoasa!
1st Aprilie 2011, 01:39 Scris de irina

» Cum iti petreci ziua de azi?
1st Aprilie 2011, 01:37 Scris de irina

» Prezenta in forum
1st Aprilie 2011, 01:31 Scris de irina

» la o cafea (3)
29th Martie 2011, 20:36 Scris de irina

» Plec acum dar revin mai tarziu
28th Martie 2011, 20:58 Scris de irina

» Ce te-a suparat azi?
28th Martie 2011, 20:57 Scris de irina

» Simbolul zilei de azi
28th Martie 2011, 20:56 Scris de irina

Radio Zu
ceas
Top postatori
irina (810)

lacramioara (734)

Catalina (728)

raluca (411)

Clarisa (349)

sorina (307)

criss (151)

carmen (124)

Eva (111)

bebelusha18 (71)

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 8, 11th August 2010, 00:14
Iunie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Conectare

Mi-am uitat parola

Vrem a crestem mari!Votati-ne!!!!
Clubul mamicilor super, taticilor si nu numai Top66 Statistici

muraturi si conserve facute ca la mama acasa

In jos

muraturi si conserve facute ca la mama acasa

Mesaj Scris de raluca la data de 12th August 2010, 09:46

Zacuscă

Ingrediente pentru zacusca:
- 10 kg de vinete
- 7 kg de gogosari
- 7 kg ardei kapia
- 3,5 kg de ceapa
- 2 l de ulei
- 2 l de bulion (de preferinta cel de casa)
- sare pentru muraturi
- foi de dafin
- 3-4 lingurite de boia (optional)

In alegera legumelor, aveti grija ca vinetele sa nu fie foarte mari, desi sunt mai usor e copt, pentru ca vor avea si mult mai multi samburi. Alegeti vinetele lunguiete si mai subtiri. Gogosarii ar trebui sa fie rosii, si nu verzui si neaparat sa fie foarte grasi si proaspeti, nu zbarciti, nu loviti. Bun! La ardeii kapia se aplica aceeasi "lege".

Coacem vinetele pe plita (nu uitati sa puneti folie de aluminiu pe aragaz, altfel va asteapta un dezastru) si ardeii si gogosarii ii prajim in cuptor, in tava. Nu uitati sa intoarceti ardeii si gogosarii in tava. Peste ardei si gogosari puteti sa puneti putina sare inainte de a-i curata. Curatati vinetele de coaja si codite, gogosarii si ardei de cotoare, pielite, samburi. Acestea fiind spuse, se dau toate prin masina de tocat carne.

Ceapa se taie marunt, cu cutitul si nu cu blenderul, pt ca in blender va fi tocata prea marunt si va lasa foarte multa apa. Bun... calim ceapa intr-un litru de ulei, pana cand este translucida. Punem apoi boiaua, amestecam bine si e momentul sa punem legumele si restul de ulei (inca 1 litru ), amestecam bine, punem si foile de dafin si lasam zacusca sa fiarba, la foc minim, in jur de 4 ore, pana cand se ridica uleiul la suprafata.

Foarte important: amestecati zacusca in continuu, cu o lingura mare de lemn si insistati pe fundul oalei pt ca este foarte sensibila si daca se prinde, se afuma si tot gustul se strica.

De sarat, se sareaza dupa gust. Se pot pune si boabe de piper intregi, eu nu pun pt ca nu imi plac "suprizele" in zacusca.

Sterlizam borcanele in cuptor si in borcanele incinse turnam zacusca fierbinte, cu ajutorul unui ibric sau a unui vas cu cioc. Borcanele fierbinti se pun intai intr-o punga, care trebuie a ajunga pana la gatul borcanelor si apoi se invelesc in paturi, unde se lasa la racit 1-2 zile, dupa care se pun in camara.

Imi pare foarte rau ca va arat doar poze cu rezultatul final dar aparatul nostru a dat ortu' popii si abia azi am cumparat un aparat nou. Asa arata zacusca noastra:

raluca
mamica VIP
mamica VIP

Data nasterii : 17/10/1976
Data de inscriere : 06/08/2010
Varsta : 41
Localizare : piatra neamt
Joburi/Distractii : cititul
Stare de spirit : optimista

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum: